10/19/2013

Akcja dokumentacyjna: Symbole Walczące

Zbieramy różne przedstawienia symboli patriotycznych, materiałów propagandowych, informacji agitacyjnych, przykładów plakatów, przedmiotów, dokumentów, odezw, kampanii patriotycznych, których
przypadki mogą być - są z pewnością w muzeach prywatnych, czy społecznych.Pomyśleliśmy, że zbiory muzealników są jak najlepszym źródłem takiej wiedzy jak patriotyzm i sposoby mobilizowania ludzi wokół danej idei.

Jeżeli mają Państwo w swoich zbiorach tego typu pamiątki, prosimy o informację na adres mailowy: ariari (ar) ariari.org
Zebrane kopie reprodukcji, skany, zdjęcia i informacje posłużą do stworzenia strony edukacyjnej oraz bazy wiedzy o tego typu pamiątkach w Polsce.


Patriotyczna walka to nie tylko bitwa na szable czy karabiny. Ważne, jeśli nie równie ważne, jak żołnierskie i powstańcze zmagania jest to, co często umyka uwadze w edukacji szkolnej. Wytworzenie wspólnoty, scalenie i dotarcie z patriotycznym, przekonującym przekazem do jak najliczniejszej grupy ludzi, zjednoczenie społeczeństwa, przekonanie do wspólnego wysiłku w obliczu zagrożenia z zewnątrz, wezwanie do obrony, czy powstańczej walki. Jak tego dokonać? Jakimi środkami, sposobami, metodami?

Chcemy wspólnie z młodymi ludźmi spojrzeć jak udawało się jednoczyć Polaków wokół idei patriotycznych, narodowych, niepodległościowych. Praktycznie nieznane są fakty o błyskawicznym rozwoju prasy podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, kiedy powołano w ramach rządu powstańczego Wydział Instrukcji Narodowej, czyli I ministerstwo propagandy, wydającej "Gazetę rządową". Równocześnie szybko rozpowszechniane były słynne symbole, np. sztandar Żywią i Bronią. Podczas kolejnych powstań narodowych i wojen udoskonalane były sposoby mobilizowania społeczeństwa, nawoływania do wsparcia i solidarności. Symbole Walczące to warsztat edukacji historycznej i medialnej, w którym będziemy starali się pokazać, że operowanie bezpośrednim, jasnym przekazem było także sposobem walki i oporu. Zadanie realizowane jest dzięki dotacji w ramach programu Patriotyzm Jutra Muzeum Historii Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz