9/23/2015

Film "Muzeum Prywatne 2015. Wizualnie"

Podczas sobotniego seminarium swoją premierę miał film przygotowany przez Pawła Heppnera (Stowarzyszenie "Z siedzibą w Warszawie"). Realizacja jest integralną częścią prowadzonych w tym roku działań badawczych w ramach projektu "Muzeum Prywatne 2015. Wizualnie", podczas których przyglądamy się wizualnej stronie muzeów prywatnych na Mazowszu. Paweł w przygotowanym materiale skupił się nie, jak to często bywa, na warstwie fabularnej, ale na warstwie wizualnej oglądanego muzeum.

Muzea przedstawione w filmie:

Paweł Heppner – specjalista ds. współczesnych mediów, stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, autor zdjęć i muzyki na polu niezależnego kina, webdeveloper - projektant portali internetowych, autor kursów i szkoleń.
Badania wizualne muzeów prywatnych w woj. mazowieckim prowadzimy na zaproszenie Mazowieckiego Obserwatorium Kultury, powołanego przez Mazowiecki Instytut Kultury. Fundacja Ari Ari przygotowuje część badawczą, a Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie" szykuje filmy, zdjęcia i oprawę graficzną.

Więcej o tegorocznych działaniach...Projekt jest realizowany w ramach programu Mazowieckiego Instytutu Kultury pt. "W stronę nowoczesnego muzeum", skierowanego do muzeów mazowieckich, a nawiązującego do wcześniejszego działania zatytułowanego: Muzeum otwarte/Antropologia codzienności.


Tegoroczne działania są kontynuacją programu badawczego i animacyjnego, zainicjowanego w 2013 przez Mazowiecki Instytut Kultury, w partnerstwie z Fundacją Ari Ari i Stowarzyszeniem „Z Siedzibą w Warszawie", którego efektem było seminarium w Kamieńczyku "Muzeum prywatne 2013". Inspiracją dla ówczesnych działań była przygotowana przez fundację publikacja pt. "Muzea prywatne, kolekcje lokalne. Raport z badań".


Projekt "Muzeum Prywatne 2015. Wizualnie", ze względu na reorientację programową Mazowieckiego Instytutu Kultury i utworzenie Mazowieckiego Obserwatorium Kultury, jest działaniem przede wszystkim badawczo - naukowym.


Przedmiotem badań pozostają muzea prywatne na Mazowszu, natomiast celem jest spojrzenie na niezwykle zróżnicowaną działalność muzealników poprzez aspekt wizualny. Próbujemy znaleźć odpowiedzi na pytanie o wizualne przedstawienia, przejawy i wyobrażenia, które w zasadniczym stopniu tworzą część z kulturowego krajobrazu Mazowsza.


Co decyduje o wyglądzie konkretnych przedstawień muzealnych i wyglądzie samych muzeów? Osobowość muzealnika/kolekcjonera, a może mody, chwilowe trendy, tendencje? Czy raczej charakter zbieranych przedmiotów lub miejsce ich eksponowania? Spróbujemy zastanowić się, czy muzea prywatne to przede wszystkim ich twórcy, czy też i my, zbiorowość / społeczność żyjąca w określonym „tu i teraz".


Co się wydarzy?

  • do końca lipca prowadzimy badania terenowe,
  • we wrześniu odbędzie się seminarium i badanie fokusowe w Warszawie, zaprezentowane zostaną także filmy nakręcone w 5 mazowieckich muzeach prywatnych,
  • na początku grudnia ukaże się publikacja podsumowująca badania.


Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Realizacja badań: Fundacja Ari Ari (badania terenowe, badania fokusowe)

Partner: Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie (filmy i oprawa graficzna)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza