9/21/2015

W piątek 18 września odbyło się spotkanie z przedstawicielami prywatnych muzeów z terenów Mazowsza, aby porozmawiać o sferze wizualnej w muzeach. Dyskusjom towarzyszyły wystąpienia ekspertów oraz pokaz filmów nakręconych w pięciu muzeach. Spotkanie odbyło się w siedzibie organizatora - Mazowieckim Instytucie Kultury.

Co wpływa na wygląd ekspozycji? Co determinuje przestrzeń muzeum? Jak muzealnik oddziałuje na kolekcje i sposób jej prezentowania? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi przedstawiciele 17 muzeów z Mazowsza i nie tylko. Dyskusjom przysłuchiwali się prelegenci, którzy w kolejnej części spotkania wygłaszali prezentacje: Joanna Tabaka, Piotr Gębała, Anna Grunwald, Ola Tubielewicz, Monika Maciejewska i Paweł Heppner. W swoich wystąpieniach opowiadali m. in. o wizerunku muzeów, aranżacji przestrzeni wystawowej oraz o tym jak odbierają muzea niepełnosprawni zwiedzający.

Spotkanie zostało zaplanowane jako podsumowanie projektu badawczego Muzea Prywatne 2015 Wizualnie, realizowanego latem b.r. przez Fundację Ari Ari. Badania zostały prowadzone na zaproszenie Mazowieckiego Obserwatorium Kultury, powołanego przez Mazowiecki Instytut Kultury. W projekt włączyło się również Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie", które zrealizowało filmy, prezentujące wybrane placówki uczestniczące w badaniu. Powstałe krótkometrażowe filmy zostały premierowo zaprezentowane uczestnikom spotkania. Za produkcję odpowiedzialni byli Paweł Heppner oraz Edyta Ołdak ze Stowarzyszenia z Siedzibą w Warszawie.

Spotkanie zakończyło się kolacją, podczas której kontynuowane były gorące dyskusje – wszystkim uczestnikom w imieniu organizatorów – Mazowieckiego Instytutu Kultury, Stowarzyszenia "Z siedzibą w Warszawie" oraz zespołu Fundacji Ari Ari serdecznie dziękujemy.

___

Naszymi gośćmi byli:

Bożena i Wojciech Prus-Wiśniowscy - Prywatne Muzeum Regionalne w Górze Kalwarii
Iwona i Paweł Zaniewscy - Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej w Kobyłce
Agata Sobczak - Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich „Dom nad Łąkami” w Wołominie
Mariusz Niewiedzielski - Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie
Karina Kowalska - Muzeum Nurkowania Przy Stowarzyszeniu Warszawski Klub Płetwonurków
Henryk Słowikowski - Skansen w Kamieńczyku
Janina i Stefan Siek - Izba historyczna w Sieciechowie
Artur Winiarski - Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornej
Wiktoryn Grąbczewski - Muzeum Diabła Polskiego "Przedpiekle" w Warszawie
Tadeusz Barankiewicz - Muzeum Wsi Garwolińskiej w Woli Rebkowskiej
Marcin Ołdak - Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej w Tłuszczu
Krzysztof Geudek - Lokalne Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach
Marek Hałas - Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi
Daria Andrzejewska - Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi
Marcin Florek - Muzeum Ziemi Miechowskiej
Roman Kuzelyak - Muzeum Gwizdka w Gwizdałach
Leon Palesa - Stowarzyszenie Wiatraki - Galeria w Krajobrazie
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz