10/06/2012

Skansen, Rożen, Stopka
Jadąc do Tucholi minęłam w Stopce przydrożną restaurację - Rożen. Zawróciłam. Okazało się, że ogromny plac obok budynku restauracji zajmują eksponaty: maszyny rolnicze, proste urządzenia, ale też sanie, lokomobila. Na środku stoi chata krajeńska z XIX wieku, którą można nieodpłatnie wynająć dla grupy, dla swoich gości, wycieczki.  
Właścicielami wszystkich obiektów są Izabela Höflich oraz Łukasz Spanidis, którzy od 16 lat zbierają eksponaty. Kolekcję rozpoczęli zbierać ich rodzice, teraz przejęli ją oni, jednocześnie prowadząc knajpę. Miejsce można zwiedzać w czasie otwarcia restauracji, ale tak naprawdę non-stop ponieważ eksponaty nie są chowane na noc. 

Udało mi się tylko zamienić kilka słów z dwoma pracownikami, którzy na co dzień zajmują się konserwacją eksponatów. Ich zdaniem do skansenu przyjeżdża dużo ludzi, dużo wycieczek szkolnych. Przedmioty w muzeum są w bardzo dobrym stanie, są uporządkowane i zadbane. Miejsce odwiedzać można nieodpłatnie, można odpocząć w drodze, skorzystać ze stolików na zewnątrz.  
Więcej informacji o skansenie można znaleźć na stronie http://www.stopkarozen.pl/skansen.html
,

 


2 komentarze:

Unknown pisze...

To jest duży zbiór przedmiotów, widziałem niedawno obok takiej restauracji na wiejski styl, też taki zbiór wiejskich narzędzi, to było w okolicy Sochaczewa, fajnie to wygląda.
pozdrawiam
arek marek

Kronikarz Jerzy pisze...

Firma wyróżniona na ostatnich wojewódzkich obchodach Światowego Dnia Turystyki

Prześlij komentarz