10/21/2012

Słoneczny Zegar

Najpierw kolorowy, złożony z kilkudziesięciu elementów Zegar Słoneczny został odsłonięty 26 sierpnia 2011 o godzinie 16:00 "W samym środku miasta Kowal", czyli w ogrodzie parafii p.w. św. Urszuli w Kowalu.Powstał jako czasowa instalacja inspirowana kujawskimi motywami ludowymi i został umieszczony w pobliżu geometrycznego środka miasteczka, wyznaczonym przez uczestników projektu. W realizacji projektu współpracowało "Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie".

Jak napisała w opisie projektu: "Zegar słoneczny jest odniesieniem do czasu, który szybko płynie na dziecięcych zabawach, do godzin wyznaczanych przez rodziców w prośbach o powrót do domu. Będzie nawigacją dla dziecka, rebusem do rozszyfrowania a poza tym będzie jego dziełem zrealizowanym w przestrzeni miejskiej. Taka wystawa nie tylko pozwoli dzieciom poczuć się artystami, doda także wiary młodemu uczestnikowi w to, że tworzeniem można wpływać na otaczającą nas rzeczywistość".

Nieco ponad miesiąc później, zegar został zdemontowany i przekazany do prywatnego muzeum "Galeria Kujawska", prowadzonego przez Antoniego i Halinę Łukaszewiczów. Elementy zegara wykonane z bardzo delikatnego i kruchego plastiku, Antoni Łukaszewicz, gawędziarz, rzeźbiarz i autor ludowych powiastek, "zrewitalizował", poprawił, brakujące części odtworzył. Forma zegara uległa przekształceniu, z zachowaniem podstawowej funkcji - wskazywania czasu. Prawie dokładnie w rok po stworzeniu instalacji, Zegar Słoneczny pojawił się jako czynna ekspozycja przy wejściu do muzeum, dalej wpływając na otaczająca przestrzeń i pozostając kolejnym "rebusem" do rozszyfrowywania.

Fundacja Ari Ari


1 komentarz:

Unknown pisze...

ale jest różnica! artysta ludowy zrobił mocny zegar!

Prześlij komentarz