9/22/2012

Święto Bursztynu w Wachu


W najbliższą niedzielę, 23 września, W Muzeum Kurpiowskim w Wachu odbędzie się impreza folklorystyczna Święto Bursztynu Kurpiowskiego. Właściciele i opiekunowie Muzeum zaplanowali na ten dzień masę atrakcji.

Całość rozpocznie konferencja naukowa poświęcona dawnej i współczesnej Kurpiowszczyźnie. Swoje referaty przedstawią etnografowie: Marian Pokropek, Katarzyna Waszczyńska oraz Krzysztof Braun, muzealnicy: Jerzy Jastrzębski z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Urszula Kuczyńska ze Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, przedstawiciel samorządu – Dariusz Łukaszewski oraz dziennikarz radiowy – Józef Sobiecki.

Zaraz po konferencji odbędą się I Mistrzostwa w Kopaniu Bursztynu Kurpiowskiego.

Po ogłoszeniu wyników goście będą mogli obejrzeć wystawę dawnych wyrobów bursztynowych i bursztynu ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, posłuchać muzyki granej przez zespoły i kapele folklorystyczne z Kurpiowszczyzny, gadek kurpiowskich w wykonaniu uczniów miejscowych szkół, wziąć udział w konkursie wiedzy z zakresu bursztyniarstwa kurpiowskiego i zrobić zakupy na kiermaszu sztuki ludowej i wydawnictw regionalnych. Oczywiście wszyscy zainteresowani będą też mogli obejrzeć liczne zbiory Muzeum od paru lat z zapałem zbierane przez jego właścicieli – Laurę i Zdzisława Bziukiewiczów.

Muzeum Kurpiowskie w Wachu warto odwiedzić nie tylko ze względu na odbywającą się w nim imprezę folklorystyczną. Zgromadzoną na jego obszarze (w dawnych budynkach gospodarczych i ogrodzie) unikatową, kilkutysięczną kolekcję artefaktów materialnej kultury regionu po prostu trzeba zobaczyć. Podwoje Muzeum są nieodpłatnie otwarte dla zwiedzających przez cały rok. Wystarczy zadzwonić do właścicieli i umówić się na wizytę.

Warto też poznać Laurę i Zdzisława Bziukiewiczów. Ci niestrudzeni popularyzatorzy Kurpiowszczyzny dysponują ogromną wiedzą z zakresu miejscowych tradycji, między innymi dawnego wiejskiego rzemiosła i bardzo chętnie dzielą się nią z każdym, kto tylko zechce ich posłuchać.

Agata Rybus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz