9/13/2012

"Spotkanie z historią" w Kobyłce 09/09/2012


Wysiadłam na stacji Kobyłka. Wcześniej sprawdziłam co prawda, dokąd mam się kierować, jednak nie byłam pewna, czy idę dobrze. Niby Kobyłka niewielka, ale ulice są długie i w pewnym momencie plączą się w skrzyżowania, rozjazdy, rozstaje.
Jednak, gdy się zbliżałam do miejsca festynu „Spotkanie z historią”, organizowanego przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Sarmacja oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznej Nadworna Chorągiew Dragońska Zygmunta Fredry, nie było wątpliwości, że to tu. Rozlegała się głośna muzyka z epoki. Cały teren OSP przypominał obozowisko. Przeróżne grupy rekonstrukcyjne rozłożyły się po kole. Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej przycupnęło nieopodal bramy. Pod namiotem właściciele umieścili broń, w gablotach pistolety, stare druki, na stoliku aparaty i inne przedmioty techniki użytkowej. Wystawione były także buty oficerki. Można było odlać sobie z cyny małego żołnierzyka. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem. Co raz rozlegał się huk armat wystrzeliwanych przez poszczególne grupy rekonstrukcyjne. Można było popróbować swoich sił w strzelaniu z łuku oraz w tańcach bretońskich. Panie „z epoki” wypiekały podpłomyki. Miała miejsce inscenizacja walki wojsk radzieckich z wojskami niemieckimi. Na końcu odtańczono „Kalinkę”. Jak mi powiedziano, była to pierwsza impreza tego typu w Kobyłce. Miejmy nadzieję, że nie ostatnia, bowiem zorganizowana była na wysokim poziomie i mogła być dobrym zaczynem do zainteresowania się tematyką militariów.

2 komentarze:

ag pisze...

"Nadworna Chorągiew Dragońska Imci. p. Zygmunta z Pleszowic Fredra Kasztelana Sanockiego Starosty Krośnieńskiego"

Unknown pisze...

witam, widzialem ta kolekcje, warto zobaczyć z bliska, bo duży zbiór zebrali właściciele Muzeum oręża. Pokazują się na różnych festiwalach i pokazach, pozdrawiam arekmarek

Prześlij komentarz